MESİAD, BİBEREXPO FUARI’NA KATILDI

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ENGİN, MESİAD Genel Sekreteri Yiğit GÖKŞEN ve MESİAD Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ve Kamu Kurumlarından Sorumlu Konsey Başkanı Ali CAN’ ın katılım sağladığı, Akdeniz Belediyesi tarafından Biber Çeşitleri Tanıtım Günleri kapsamında BiberExpo etkinliği düzenlendi.

5-7 Nisan 2018 tarihleri arasında Adanalıoğlu Spor Tesisleri’ nde ziyaretçileri ağırlayacak olan BiberExpo Fuarı’ na; Mersin Valisi Ali İhsan SU, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ, Mersin Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin PAMUK, Milletvekili Hacı ÖZKAN başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, MESİAD, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birçok ziyaretçi katıldı. Bölgeye hareketlilik kazandıracağına inanılanfuarda biberli baklava, dondurmalı biber ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin PAMUK açılış konuşmasına protokol ve katılımcıları selamlayarak başladı. Sn. PAMUK; Akdeniz Belediyesi, Adanalıoğlu ve Kazanlı Muhtarlıkları ile üreticilerin yaklaşık bir aylık ortak çalışma sonucunda açılışın gerçekleştiğini belirtti. Mersin’ in, Antalya’ dan sonra yeşil biber üretiminde ikinci sırada olduğunu vurgulayarak Mersin’ de Akdeniz ilçesinin de biber üretimindeki payının %60’ la ilk sırada yer aldığını belirtti. Bu tür etkinliklerin düzenlenerek il, bölge ve ülkede tanınırlığın artacağına ve gelişime katkı sunacağına dikkat çeken Sn. PAMUK teşekkürlerini sunarak konuşmasına son verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ, bölge ürünün en iyi şekilde tanıtılıp, değerlendirileceği bir etkinlik olarak adlandırdığı BiberExpo Fuarı’ nın bu yıl ilk defa düzenlendiği bundan sonrası için de sürekliliğin sağlanması konusunda çalışmaların devam edeceğini belirtti. Firmaların, ziyaretçilerin bilgi edinebileceği fuarın açılış konuşmasında üreticilerin birçok problem ile karşılaştığı, emeklerinin karşılığını alamadığı ve aracı firmaların üreticilerden daha çok nemalandığını vurguladı. Sn. KOCAMAZ, ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi için oda ve birliklerin bu yönde çalışmalar yürütmesi gerektiğine de değindi. Konuşmasına son verirken fuarların bu çalışmalar için bir fırsat olabileceğini söyleyerek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Mersin Valisi Ali İHSAN SU ise konuşmasında biberin keşfinden sonra Dünya’ ya yayılışı ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı ve önemli bir bitki olduğunu söyledi. BiberExpo Fuarı’ nda üreticiler ile tüketicilerin yeni teknolojik gelişmeler ile ilgili bilgilere ulaşılabileceğini, bu açıdan da oldukça önemli bir konumda yer aldığını belirtti. Mersin Valisi Sn. SU, fuarın ülke ve dünyada, ilimiz ve özellikle Akdeniz İlçesinin tanıtımı açısından olumlu sonuçlar doğuracağına olan inancını dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

tarih: 

Friday, April 6, 2018